Quantcast
Channel: VYCHYTÁVKY – Akčné ženy
Viewing all articles
Browse latest Browse all 27

10 tipov na upratanie domácnosti a zbavenie sa zbytočností

$
0
0

Vyhliadka na upratovanie môže byť úplne zdrvujúca – obzvlášť, ak žijete v dome s preplnenými spálňami, preplnenými kuchynskými skrinkami a škatuľami s nápisom „Dovolenka“, ktoré sú v skutočnosti plné futbalových lôpt. Chápeme, že upratať je jednoduchšie povedať, ako urobiť. Ale ak sa naštartujete, budete sa cítiť lepšie mentálne, fyzicky aj emocionálne. Verte nám, stojí to za to.

Aby sme vám pomohli začať na vašej declutteringovej ceste, oslovili sme profesionálov z organizácie, ktorí to dobre poznajú. Títo odborníci sa podelili o svoje obľúbené slová múdrosti, aby vám pomohli raz a navždy demystifikovať decluttering, takže upratovanie môžete zvládnuť ako Marie Kondo. 

1. Pýtajte sa konkrétnejšie otázky ako „Mám si to nechať alebo to vyhodiť?“

Laura Kinsella, generálna riaditeľka spoločnosti Urban Organyze, hovorí, že pri declutteringe si zvyčajne kladieme jednu otázku: „Mám si to nechať alebo vyhodiť?“ Nemali by ste sa však cítiť trápne, ak použijete iba túto otázku. „Aj keď tento prístup u niektorých funguje, iní pociťujú paniku z konečnej odpovede, ktorá má za následok odložené rozhodnutia a ponechanie neporiadku presne tam, kde je,“ hovorí Kinsella.

Navrhuje položiť rôzne otázky, ktoré vám pomôžu zbaviť sa pocitu uviaznutia, napríklad: „Kúpil by som si túto vec dnes znova?“ „Vyvoláva táto vec vo mne dobré alebo zlé pocity?“ „Odráža to alebo to predstavuje, kto som teraz?“ Ak je odpoveď na väčšinu týchto otázok „nie“, pravdepodobne by ste mali vec označiť na vyradenie.

unsplash.com

2. Sledujte S.E.E.Y.A. metódu

Pre Katrinu Teeple, zakladateľku a generálnu riaditeľku Operačnej organizácie, je decluttering predovšetkým o S.E.E.Y.A. metóde, ktorá je o týchto piatich otázkach: Je vaša vec S (Sucking your energy? – Vysáva vašu energiu?), E (Excessive? Nadmerná?), E (Emotionally draining? – Emocionálne vyčerpávajúca?), Y (You don’t love it? – Nemáte ju radi?), A (An eye sore? – Bolia vás z nej oči?).

Ak čo i len na jednu z týchto malých otázok odpoviete „áno“, môžete jej povedať zbohom a buď ju zahodíte, alebo ju niekomu darujete.

3. Nezačínajte niečo, čo nemôžete dokončiť

„Organizovaní ľudia začínajú a dokončujú úlohy za pochodu, kedykoľvek je to možné,“ hovorí Teeple. Ak zistíte, že sa pri odpútavaní pozornosti rozptyľujete, preformulujte spôsob, akým svoje projekty vidíte. Nemusíte to všetko stihnúť za jeden deň.

Namiesto toho najskôr dokončite menšie úlohy a odmietajte robiť čokoľvek čiastočným spôsobom. Kým si to uvedomíte, dokončíte všetky projekty, ktoré ste si mysleli, že nemôžete!

Prečítajte si, ako na kapsulový šatník

4. Začnite najskôr s tými najmenšími úlohami

Ako poznamenal Teeple, s declutteringom je vždy najlepšie začať s jednoduchšími úlohami. „Vždy najskôr urobte najľahšie kategórie alebo oblasti. Potom prejdite na ďalšiu najľahšiu vec a potom na ďalšiu,“ hovorí Laura Cattano, majiteľka organizácie Design.

Okrem budovania dynamiky na vašej ceste vám táto metóda tiež pomôže cítiť sa istejšie vo svojich možnostiach upratovania, pokiaľ ide o skutočne sentimentálne objekty.

5. Cvičte pravidlo dvoch minút

Podobne aj April Stratmeyer, komunikačná manažérka Pocket Prep, rada rozdeľuje svoje upratovanie na menšie bloky. „Ak niečo bude trvať menej ako dve minúty, urobte to a urobte to teraz,“ navrhuje. „Pri tom si pripomínam, že sa tým eliminujú budúce povinnosti a stres.“ Potrebujete nejaké príklady? Toto pravidlo platí pre čokoľvek, od umývania riadu až po zavesenie čistej bielizne.

unsplash.com

6. Rozložte si zoznam svojich úloh

Napriek tomu, že zoznamy úloh znamenajú pre niektorých ľudí prácu navyše, majú vo zvyku sa im vymknúť z rúk. Ak sa začínate cítiť zahltení tými svojimi zoznamami, „rozdeľte projekty na malé postupné kroky“, hovorí Susie Hayman, majiteľka InYourBizness. „Používajte časové ohraničenia, aby ste nezostali stáť a vždy si všímajte termíny.“

Ak chcete spraviť ešte väčšiu organizáciu, ponechajte si digitálnu kópiu svojho zoznamu úloh, aby ste si ho mohli kedykoľvek pozrieť alebo do neho niečo pridať, keď ste na cestách.

7. Nečakajte, kým hodíte niečo, o čom viete, že to nechcete

Možno ste si to ešte neuvedomovali, ale vo vašom dome je určite niečo, o čom už viete, že to chcete vyhodiť. Takže „teraz sa toho zbavte“, radí Cattano. „Budete prekvapení, ako sa energia vášho priestoru zmení už len tým, že tieto veci vyhodíte, čo vám potom dodá silu dostať von ešte x ďalších vecí.“ Keď sa pozriete na svoje darčekové tašky plné zastaralého oblečenia alebo rozbitých spotrebičov, zistíte, že ste už pravdepodobne dávno mali v úmysle sa ich zbaviť – tak teraz je ten správny čas!

8. Robte čiastkové rozhodnutia

„Pri upratovaní o ničom dlho nepremýšľajte,“ hovorí Cattano. To znamená, že ak vo vás niečo vyvoláva pochybnosti, ponechajte si to, zoskupte to s podobnými predmetmi a pokračujte ďalej. „Na niektoré veci sa dá ľahko pozerať ako na samostatnú položku a viete, či si ich ponecháte alebo sa ich zbavíte. Ale pri ostatných veciach je jednoduchšie, keď sa pozriete na všetko, čo v danej kategórii máte,“ vysvetľuje. Keď budete mať všetko v kategóriách, znova sa pozrite na to, koľko presne vlastníte, a vaša odpoveď bude oveľa jasnejšia. Napríklad staré džínsy – ak viete, že máte 5 ďalších, nebude vám robiť problém zbaviť sa ich.

unsplash.com

9. Ak je vec zaprášená, je čas ísť preč

„Ak je vec zanesená prachom, zvyčajne sa to považuje za niečo, čo pre nás buď už nemá zmysel, alebo sme to prerástli,“ hovorí Kinsella. Niekedy sú to veci, ktoré si našli cestu do zadnej časti skrine, ako pár topánok na špeciálne príležitosti. Inokedy je to stroj na cvičenie, ktorý ste si kúpili, keď ste v jedno leto naozaj chodili na pilates. Nech už je dôvod akýkoľvek, „keď nechávame hovoriť predmety, je jasné, čo zostane a čo musí ísť,“ vysvetľuje Kinsella.

10. Vytvorte si poštovú stanicu

A ak je oblasť pri vašich vchodových dverách obzvlášť preplnená neotvorenými bielymi obálkami, možno je čas vytvoriť aj poštovú stanicu. „Rovnako ako máte e-mail, potrebujeme mať aj fyzickú doručenú poštu. Uchovávajte všetku poštu v malom zásobníku, kdekoľvek sa prirodzene najviac hromadí,“ hovorí Kinsella. Pre dôležitú poštu, ako sú účty a pozvánky, môže byť vhodné vytvoriť nový systém.

Pokračovanie nabudúce:)

Foto: unsplash.com

 

The post 10 tipov na upratanie domácnosti a zbavenie sa zbytočností appeared first on Akčné ženy.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 27

Latest Images

Trending Articles